Seminarium Zarządzanie projektami

W tym roku seminarium Zarządzanie projektami organizowane wspólnie przez Katedrę Procesu Zarządzania UEK oraz Politechnikę Śląską odbyło się w Katowicach. W ramach seminarium przedstawiono aktualne problemy zarządzania projektami., kierunki badań, obszary szczególnego zainteresowania praktyków. Podkreślano rolę podejść zwinnych i hybrydowych, znaczenie cyfrowej transformacji gospodarki oraz nowych wyzwań stojących przed kierownikami projektów.

W seminarium refrat na temat zasad myślenia systemowego w projektowaniu organizacji przedstawił Prof. UEK dr hab. Paweł Cabała. Natomiast dr Mariusz Sołtysik mówił o strategicznym zarządzaniu portfelem projektów.

  

Wykład Leading SAFe

26 marca 2018 r. odbył się na UEK wykład nt. Leading SAFe. Prelegent z Motorola Solutions przedstawił ciekawy wykład o wdrażaniu SAFe i jego głównych cechach oraz możliwościach. Jednym z problemów który powstaje w wielkich korporacjach jest skalowanie Agile. Dowiedzieliśmy się jak zorganizować pracę wielu zespołów zwinnych i jak skalować pracę

Był to ostatni wykład z cyklu spotkań zorganizowanych przez studentów specjalności Zarządzanie projektami w ramach realizowanego przez nich projektu.

 

Nowe idee, stare wyzwania - transformacja IT w czasach zwinnych

9 kwietnia 2018 r. o godz. 17:00 rozpocznie się wykład Nowe idee, stare wyzwania - transformacja IT w czasach zwinnych. Wykładowcą będą Pan Jakub Lesiński z firmy Thoriana.

Cały informatyczny świat stara się być agile i realizować projekty zgodnie ze strukturą scrumową. Agile jest prawdopodobnie najczęściej używanym obecnie słowem w rzeczywistości projektów IT. Metodyka pracy ma być zwinna, zespoły samoorganizujące się, a praca organizowana zgodnie z planem przyjętych sprintów. I mimo że 12 zasad Agile reguluje kwestię współpracy Biznesu z IT (Zespoły biznesowe i deweloperskie muszą ściśle ze sobą współpracować w codziennej pracy przez cały czas trwania projektu), to obserwacja polskiego rynku pokazuje, że zasady tej współpracy nie zmieniają się od lat. W trakcie swojej prezentacji postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy istnieją obecnie na rynku rozwiązania strukturalne, które umożliwiłyby podjęcie próby pogodzenia Biznesu z IT.

Thoriana jest firmą konsultingową specjalizującą się w zarządzaniu programami, projektami i portfelami. Powstał w Warszawie, ale działa w całej Europie. Zarządzamy strategią biznesową, transformacją biznesową i dostarczaniem oprogramowania. Nasi starsi konsultanci mają ponad 15 lat doświadczenia w realizacji projektów. Doradzamy naszym klientom jak tworzyć, organizować i dostarczać udane projekty w różnych środowiskach biznesowych. Aby zapewnić im narzędzia niezbędne do odniesienia sukcesu w biznesie, oferujemy również kompleksowe, dostosowane do potrzeb szkolenia. Pomagamy organizacjom zapanować nad chaosem dzięki rozwiązaniom do zarządzania pracą, które pomagają zespołom nadawać priorytety inicjatywom i realizować zadania.

Link do zapisów na wykład: https://kpz.uek.krakow.pl/limesurvey/index.php/194638/lang-pl

Warsztaty Scrum

W dniach 10 i 11 marca 2018 r. odbyły się warsztaty Scrum. W pierwszym dniu studenci uczestniczyli w symulacji Scrum wykorzystującej klocki lego. Natomiast w druim - w grze planszowej Scrumble. Gra symulacyjna jest świetnym sposobem na przeżycie prawdziwego sprintu w Scrum. Grupa studentów została dzielona na zespoły, w  których razem pracowali w celu stworzenia produktu używając metodyki Scrum. Gra pokazała jak wygląda planowanie Sprintu, wyjaśniła rolę Product Ownera i zespołu deweloperskiego. Na koniec sprintu prowadzona była ewaluacja sprintu, gdzie każdy zespół przedstawił co można było zrobić inaczej i lepiej. Scrumble to gra symulująca kilka miesięcy prowadzania projektu w Scrum. Pozwoliła zapoznać się z problemami które mogą powstać w czasie trwania sprintu.

Warsztaty zostały zorganizowane przez studentów specjalności Zarządzanie projektami w ramach realizowanego przez nich projektu. Były one prowadzone przez pracowników Motorola Solutions.

  

Zapraszamy na kolejne wykłady 26 marca i 9 kwietnia!

Wykład Scrum w Motoroli

6 marca 2018 r. odbył się wykład poświęcony zastosowaniu Scrum w przedsiębiorstwie. Prelegentami byli pracownicy Motrola Solutions, którzy na co dzień pracują jako właściciele produktu (product owner). W trakcie wykładu przedstawione zostały zasady stosowania Scrum, a także pokazano jak są one stosowane w praktyce w Motoroli. Duże zainteresowanie uczestników wzbudziły szczegółowe rozwiązania organizacyjne, podział ról pomiędzy uczestnikami projektów, a także kwestia rozwiązywania konfliktów.

Wykład został zorganizowany przez studentów specjalności Zarządzanie projektami prowadzonej przez Katedrę Procesu Zarządzania oraz Motrola Solutions i Małopolską Grupę Regionalną IPMA Polska.

Kolejne wykłady z tej serii odbędą się w dniach 13 i 16 marca. Tematami będą Kanban oraz SAFe. Zapraszamy!

Strony