W każdej organizacji realizowane są działania o różnym stopniu szczegółowości. Działania te tworzą pewne uporządkowane całości, które wyodrębnia się jako procesy lub projekty. Projekty odgrywają szczególnie ważną rolę w warunkach zmiennego otoczenia. Uruchamianie projektów jest odpowiedzią na nowe potrzeby i wyzwania, a zarządzanie portfelem stanowi mechanizm pozwalający utrzymywać równowagę między organizacją a otoczeniem. Portfel projektów to zbiór przedsięwzięć, które łącznie mają przyczyniać się do osiągania celów strategicznych organizacji. Projekty w portfelu nie muszą być ze sobą bezpośrednio powiązane, ale powinny być dostosowane do strategii całej organizacji, co wymaga stworzenia odpowiedniego systemu.

System zarządzania portfelem obejmuje reguły podejmowania decyzji dotyczących uruchamiania i zamykania projektów. Reguły te zapewniają zgodność realizowanych przedsięwzięć z obowiązującą strategią organizacji. Odpowiednio skonfigurowany proces zarządzania portfelem gwarantuje optymalne wykorzystanie zasobów, w tym eliminację zbędnych, pochłaniających nadmierne koszty i przeciągających się w czasie projektów. W ten sposób tworzy się sprzyjające warunki dla tych inicjatyw, które generują wartość dodaną. Przejrzyste zasady zarządzania portfelem mają także znaczenie motywacyjne, mobilizują pracowników do poszukiwania szans, zgłaszania pomysłów oraz uzyskiwania profesjonalnego wsparcia ze strony odpowiednio przygotowanych służb zatrudnionych w biurze projektów lub innych jednostkach organizacyjnych.

Celem badań jest przegląd, analiza i ocena koncepcji zarządzania portfelem projektów w organizacji. Podejście portfelowe do zarządzania projektami lokuje omawianą problematykę w dziedzinie zarządzania strategicznego. Motywem przewodnim rozważań jest przyjęcie tezy o rosnącym znaczeniu projektów w kształtowaniu oraz implementacji strategii współczesnych organizacji. Książka zawiera trzynaście rozdziałów, które zostały zgrupowane w trzech częściach zatytułowanych: koncepcje, metody oraz zastosowania.