Celem projektu jest identyfikacja i analiza problemów dotyczących współczesnych wyzwań rozwoju organizacji (w tym sieci międzyorganizacyjnych), a także konceptualizacja i prezentacja narzędzi (modeli, zasad, metod) w tej dziedzinie. W ramach projektu dokonany zostanie przegląd omawianych w najnowszej literaturze przedmiotu koncepcji badawczych dotyczących rozwoju organizacji z perspektywy szans i zagrożeń związanych z wykorzystaniem nowych technologii oraz w kontekście Przemysłu 4.0. Przedmiotem analizy jest wpływ technologii informatycznych na realizację procesów biznesowych (procesy wirtualizacji, outsourcingu, zarządzanie projektami i jakością, negocjacji i in.). Zebrane dane na temat aktualnych trendów w warunkach zmian technologicznych uzupełniono badaniami empirycznymi, które są wykorzystywane do przygotowania publikacji artykułów naukowych.

Przedmiotem badań stanowią wybrane aspekty strategicznego rozwoju organizacji rozpatrywane w kontekście wpływu zmian technologicznych. Analizy są prowadzone w ramach zróżnicowanych form organizacyjnych (przedsiębiorstwa, sieci biznesowe, sieci dostaw, sieci publiczne, partnerstwa). Ogólna koncepcja metodyczna ma charakter diagnostyczno-projektowy, tj. obejmowała z jednej strony identyfikację i ocenę rozwiązań już stosowanych w rozważanych obszarach, a z drugiej projektowanie nowych rozwiązań. Badania ukierunkowane zostały na identyfikację głównych zagadnień i problemów opisywanych w literaturze krajowej i zagranicznej oraz rozpoznanie tendencji występujących w praktyce. 
 Uwaga została skierowana na wykorzystanie nowoczesnych technologii we współczesnych organizacjach (i sieciach międzyorganizacyjnych). W części opracowań szczególną uwagę zwrócono na znaczenie procesów wirtualizacji. 

Efektem podjętych badań będzie:

  • rozpoznanie najnowszych teorii i koncepcji badawczych związanych ze strategicznym rozwojem organizacji, 
  • analiza i ocena wpływu zmian technologicznych (w tym Przemysłu 4,0) na realizację procesów biznesowych (procesy wirtualizacji, outsourcingu, zarządzanie projektami i jakością, negocjacji, organizacyjnego uczenia się, edukacji i in.). 
  • identyfikacja współczesnych wyzwań i trendów w zakresie podjętej problematyki oraz ich konfrontacja z tradycyjnymi rozwiązaniami,
  • opracowanie typologii sieci biznesowych i publicznych.

Wyniki badań zostały opublikowane w postaci monografii, artykułów naukowych i referatów na konferencje, będą wykorzystywane także do prac awansowych oraz w celach dydaktycznych.

Zrealizowanie zadania badawcze mają istotny wpływ na dyscyplinę nauk o zarządzaniu i jakości. Z jednej strony porządkują i systematyzują dorobek w zakresie szeroko rozumianych procesów zarządzania i strategicznego rozwoju organizacji, z drugiej strony wzbogacają dyscyplinę nauk o zarządzaniu i jakości poprzez:

  • systematyzację dorobku światowej literatury z ostatnich 20 lat,
  • rozpoznanie najnowszych teorii i koncepcji badawczych związanych ze strategicznym rozwojem organizacji,
  • konceptualizację i prezentację narzędzi (modeli, zasad, metod) w tej dziedzinie,
  • wykorzystanie i weryfikację metod badawczych (SLR, analiza typologiczna, porównawcza) w badanym obszarze
  • wyniki badan i analiz w zakresie najnowszych koncepcji badawczych związanych z zarządzaniem sieciami, projektami, jakością, i in.

Oprócz wymienionych efektów naukowych, projekt ukierunkowany został na osiągnięcie efektów praktycznych i wzbogaca dyscyplinę o wnioski związane z wpływem nowych technologii na strategiczny rozwój organizacji i realizowanych (zróżnicowanych) procesów biznesowych, ocenę obecnie wykorzystywanych metod w naukach o zarządzaniu i jakości oraz wskazanie kierunków doskonalenia aktualnie stosowanych narzędzi badawczych.