Ogólnym celem prac badawczych było usystematyzowanie najważniejszych problemów dotyczących systemów zarządzania przedsiębiorstwem oraz przedstawienie koncepcji teoretyczno-metodologicznych analizy i projektowania tego rodzaju systemów.
Przedmiotem badań był system zarządzania firmą w dwóch znaczeniach:
- postrzegany kompleksowo, tj. jako zintegrowana całość - w aspektach: celowościowym, podmiotowym, statycznym, dynamicznym (instrumentalnym i funkcjonalnym),
- traktowany wycinkowo, tzn. w wyodrębnionych obszarach przedmiotowych i funkcjonalnych procesu zarządzania firmą.
Cele szczegółowe badań sprowadzały się do opracowania koncepcji metodycznych dotyczących rozwiązań kluczowych problemów w wyróżnionych obszarach. W niektórych przypadkach nacisk położono na prace analityczne, w innych - projektowe, wreszcie w niektórych - uwzględniono oba procesy badawcze.
Zakres badań empirycznych obejmował wybrane problemy i narzędzia metodyczne w przykładowych jednostkach gospodarczych, zróżnicowanych co do formy własności, branży, profilu, wielkości, itp. Empiryczna weryfikacja proponowanych koncepcji metodycznych pozwoliła na dokonanie oceny ich przydatności jako użytkowych narzędzi zarządzania firmą.
Cel badań uzasadniał uwzględnienie narzędzi dwojakiego rodzaju, tj. zarówno instrumentów typowo analitycznych, umożliwiających prowadzenie prac identyfikacyjnych i diagnostycznych w wymienionych obszarach, jak i narzędzi projektowania rozwiązań modelowych w odniesieniu do systemów zarządzania przedsiębiorstwem.
Efekty badań stanowią koncepcje teoretyczno-metodologiczne, wzbogacające instrumentarium w rozważanych obszarach problemowych analizy i projektowania systemu zarządzania przedsiębiorstwem, rozwiązania modelowe i ich częściowe aplikacje praktyczne.