Sławomir Wawak - blog

Understanding the Key Quality Factors in Construction Projects—A Systematic Literature Review

Metodyki zarządzania projektami opisują preferowane podejścia do zarządzania jakością projektu, a także stosowane metody i narzędzia. Mimo to problemy związane z jakością w projektach budowlanych są nadal powszechne. Prezentowane badania miały na celu zidentyfikowanie kluczowych czynników związanych z jakością w zarządzaniu projektami budowlanymi i znalezienie relacji między nimi, aby pomóc naukowcom i kierownikom projektów lepiej reagować na problemy związane z jakością. Systematyczny przegląd literatury (SLR) został wykorzystany do zidentyfikowania wcześniejszych badań dotyczących czynników związanych z jakością. Przegląd literatury i dalsza analiza ilościowa ujawniły, że czynniki jakościowe są powiązane z trzema kategoriami: jakością procesu projektowego, jakością procesów organizacyjnych oraz jakość rezultatów (produktów), które razem tworzą jakość całego projektu budowlanego. Wyniki prezentują czynniki związane z jakością (14 dotyczyło jakości procesów, 6 jakości organizacji, 13 jakości produktów), które należy uwzględnić w dalszych badaniach oraz planowaniu i realizacji projektów budowlanych. Ich włączenie na etapie planowania powinno pomóc kierownikom projektów, sponsorom i komitetom sterującym uniknąć lub zminimalizować problemy związane z jakością. Co więcej, badanie to rzuca ciekawe światło na jakość. Stwierdziliśmy, że jakość procesów i jakość organizacji powinna mieć pierwszeństwo przed jakością produktu końcowego. Na bazie uzyskanych wyników opracowano zerowy model równań strukturalnych (SEM), który będzie punktem wyjścia do dalszych badań w przedsiębiorstwach budowlanych.
 • Wawak, S.; Ljevo, Ž.; Vukomanović, M. Understanding the Key Quality Factors in Construction Projects—A Systematic Literature Review. Sustainability 2020, 12, 10376, DOI: 10.3390/su122410376.
 • Link do artykułu (open-access): https://www.mdpi.com/2071-1050/12/24/10376#
Kategoria: 

Research trends in quality management in years 2000-2019

W International Journal of Quality and Service ukazał się kolejny artykuł wykorzystujący nasze autorskie narzędzie do wykrywania trendów w publikacjach. Tym razem przebadaliśmy 4833 pełne teksty artykułów z 8 czasopism poświęconych zarządzaniu jakością z ostatnich 20 lat. 

Współautorami badań są: Sławomir Wawak (UEK), Piotr Rogala (UE we Wrocławiu) oraz Su Mi Dahlgaard-Park (Lund University, Szwecja).

Wykryliśmy 45 trendów, w tym 17 długoterminowych, 4 zanikające, 11 wyłaniających się oraz 13 efemeryd. Trendy wskazują na główne kierunki rozwoju zarządzania jakością. Ponadto wskazują na nowe obiecujące obszary badań. 

Podobnie jak w poprzednim artykule poświęconym zarządzaniu projektami, wykorzystaliśmy TF-IDF, HDBSCAN oraz naszą autorską metodę. Także tym razem udało nam się potwierdzić wyniki poprzednich badań, ale jednocześnie wskazać na dodatkowe, niewykryte wcześniej trendy.

Artykuł jest dostępny na stronach Emerald Insight.

Kategoria: 

Evolution of project management studies in the XXI century

W czasopiśmie International Journal of Managing Projects in Busines pojawił się artykuł autorstwa Sławomira Wawaka i Krzysztofa Woźniaka pt. Evolution of project management studies in the XXI century. W artykule poddano analizie pełne teksty ponad 3500 artykułów opublikowanych w latach 2000-2019 w czasopismach poświęconych zarządzaniu projektami.

W efekcie wykryto 43 trendy, które pokazują nie tylko rozwój badań w obszarze zarządzania projektami, ale także wskazówki dotyczące obiecujących nowych kierunków badań. 

Przeprowadzone badania były możliwe do wykonania dzięki zastosowaniu nowatorskiego podejścia do analizy tekstu. Wykorzystano z jednej strony znane narzędzia, np. TF-IDF czy HDBSCAN. Jednocześnie metodyka badań została uzupełniona o autorską propozycję mechanizmu wykrywania trendów na podstawie analizy pełnotekstowej. Należy podkreślić, że wyniki są spójne z niektórymi poprzednimi badaniami, ale jednocześnie przedstawiają znacznie bardziej szczegółowe informacje, nieobciążone wcześniejszymi opiniami badaczy. Wyniki pokazują także przewagę proponowanego podejścia nad analizą jedynie słów kluczowych, tytułów czy abstraktów.

Artykuł jest dostępny na stronach Emerald Insight

Kategoria: 

Projekty zwinne - jak przejść od teorii do praktyki i kiedy tego nie robić

 

^^^ Odtwórz cały wykład na YouTube ^^^

 

Zapraszamy na kolejny wykład na temat zarządzania projektami. Tym razem dotkniemy tematyki projektów zwinnych. Termin: 3 kwietnia, 18:30 w Starej Auli (Budynek Główny).

Wykładowcą będzie Pani Joanna Grzywna, pracuje w DreamLab (Ringier Axel Springer Polska) od 2009 roku. Ma niemal 20-letnie doświadczenie w branży IT i ponad 10-letnie doświadczenie jako kierownik projektów. Od 2017 roku kieruje Działem Zarządzania Projektami IT. Jej zespół odpowiada za szybkie i wydajne dostarczanie oprogramowania, standaryzację procesu produkcji IT oraz zwiększanie zwinności biznesowej przedsiębiorstwa. Joanna posiada tytuł magistra informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz dyplom z zarządzania projektami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Mieszka z mężem, dwójką dzieci i trzema kotami w Krakowie. Niedawno otworzyła sklep internetowy z tkaninami.

DreamLab RASP to firma tworząca rozwiązania wykorzystywane przez 23 miliony osób w Polsce i Europie. Marki takie, jak Onet.pl, NOIZZ, Sympatia, Business Insider, Newsweek, Przegląd Sportowy, Forbes są wysoko cenione na polskim rynku cyfrowym. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy twórcami najlepszych polskich stron internetowych, ale rosnąca liczba międzynarodowych projektów, które tworzymy również sprawia nam radość. Dostarczamy rozwiązania informatyczne dla mediów cyfrowych. Od tworzenia treści po dystrybucję, od strumieniowania wideo po monitorowanie zapasów i od centrów danych po piękne interfejsy witryn - DreamLab jest firmą, która rozumie potrzeby firm mediowych.

Link do zapisów

III seminarium Zarządzanie projektami

Zachęcamy do pobrania prezentacji udostępnionych przez prelegentów.

Serdecznie zapraszamy na III seminarium Zarządzanie projektami w dniu 9 kwietnia 2019 r

W programie m.in.:

 • Zarządzanie interesariuszami
 • Zwinna firma w dynamicznym świecie VUCA
 • Zarządzanie zakresem w dużych przedsięwzięciach
 • Sieci społeczne w projektach innowacyjnych
 • Zwinne zarządzanie projektami
 • Cechy dobrego PMa
 • Doskonałość w projektach
 • Controlling projektów
 • Biura zarządzania projektami

Wykładowcami są praktycy, menedżerowie projektów, a także doświadczeni badacze.  Zobacz szczegółowy program

Termin: 9.04.2019 09:30 - 15:00
Miejsce: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ul. Rakowicka 27, pawilon sportowy, sala 8

Strony